Българският пробив в едно от най-престижните научно-изследователски издания в света е вече факт. Отличничката от Американския колеж Стефани Найденова публикува своя разработка в National High School Journal of Science, посветена на лечението на агресивното онкологично заболяване - глиобластома. Нейното проучване предлага теоретичен модел, който би помогнал на лекарите от цял свят да определят най-подходящия план за лечение на пациенти с мозъчен тумор GBM, използвайки иновативни технологии.
Макар едва 18 годишна, Стефани Найденова проявява активен интерес към науката и публикацията ѝ в NHSJS предвещава бъдещи успехи в полето на медицината, физиката и точните науки като цяло. Тя е ученичка последна година в Американския колеж в София и ще завърши средното си образование с отличен успех, което несъмнено ще ѝ отвори врати към най-престижните висши учебни заведения в света. Стефани също така е в списъка на президента на училището за академични постижения, а съвсем скоро ѝ предстои втора публикация в същото списание, която вече е одобрена от редакционния екип.
Младата госпожица Найденова е приета в редица американски, английски и други европейски университети в инженерните програми. Разработила е собствен образователен проект със сайт teenfuture.bg, който е изцяло с благотворителна цел в помощ на кандидат-студенти. Там е интегрирала деца от цял свят и си партнира с Teach for Bulgaria.
Активен участник е в Европейския младежки парламент и дори представи България на международна конференция в Норвегия. Главен организатор е на десетото издание на международния научен фестивал, FISSION. Доброволства в Специално училище (СУ) за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“, където преподава математика, физика и български език, и набира средства за център, в който децата могат да работят върху практическите си умения. Друг неин проект е работата ѝ върху наносателити в Софийския университет.
Темата, върху която Стефани Найденова е избрала да работи е озаглавена: “Методи на лечение, комбиниращи физика и медицина, и включването им в теоретичен модел за избор на лечение на глиобластома”.
Ето какво казва тя в увода на своя научен труд:
“Медицината напредна с иновативни подходи за лечение, които комбинират физика и медицина, като биорезонанс и полета за лечение на тумори (TTFields). Биорезонансът използва електромагнитни сигнали, излъчвани от човешкото тяло, за диагностика и лечение на заболявания. Полетата за лечение на тумори доставят променливи електрически полета със средна честота към мозъка чрез трансдюсери, прикрепени към скалпа на пациентите, и са одобрени за лечение на глиобластома (GBM). GBM е агресивен мозъчен тумор. Това проучване предлага теоретичен модел, който би помогнал на лекарите да определят най-подходящия план за лечение на пациенти с GBM. Входните данни на модела включват обем и форма на тумора, местоположение на тумора, възраст на пациента и статус на метилиране на MGMT промотора, статус на рецидив, както и медицинска история на пациента. Моделът служи като основа на невронна мрежа. Ако данните за пациента бъдат въведени, невронната мрежа ще ги анализира, ще използва обратно разпространение, за да коригира теглата за всеки вход, използвайки градиентно спускане, за да намали грешката, и ще произведе процент за възможните лечения въз основа на тяхната пригодност за пациента. Текущото стандартно лечение на GBM е хирургична резекция, последвана от адювантен темозоломид (TMZ), комбиниран с лъчетерапия (RT). Моделът обаче включва TTFields, като се има предвид, че те са одобрени от FDA за лечение на GBM. Биорезонансът в комбинация с химиотерапия също е включен, тъй като биорезонансът подобрява цялостното здраве и качеството на живот. Теоретичният подход на това изследване може да се приложи и към други видове тумори. Научният труд може също така да вдъхнови изследвания на биорезонанса и как той може да бъде интегриран в стандартното лечение на рак.”
Цялото изследване може да бъде прочетено абсолютно безплатно на следния интернет адрес:
https://nhsjs.com/2025/treatment-methods-combining-physics-and-medicine-their-incorporation-into-a-theoretical-model-for-glioblastoma-treatment-selection/#google_vignette и така да достигне до максимално широка аудитория, каквато е целта на журнала.
National High School Journal of Science е рецензирано изследователско списание, което е насочено към ученици от гимназията, запознавайки ги с нови идеи и теми. То предлага публикации в две основни категории: оригинални изследвания, направени от гимназисти и статии, описващи значими развития в науката и политиката, както и интервюта с опитни учени и съвети за амбициозни изследователи.
Източник: informiran.net