Оказва се, че търговците в бутиците за облекла в големите търговски центрове имат лош маркетинг въпреки претенциите за разнообразие и не зареждат нужните размери, подходящи за ръста и килограмите на българския клиент.
В повечето магазини масово липсват големи размери, но така и не става ясна причината дали причината за това е бързото им изчерпване или защото има дефицит. Факт е обаче, че в повечето магазини се предлагат облекла с размер S. Тази големина обаче е подходяща само за кльощави тийнейджърки или дребни мъже и жени, каквито българите определено не са.
Потребителите са в правото си да недоволстват, че дори в бутиците, където цената на дрехите не е никак ниска, не могат да открият адекватен размер дрехи. Преобладаващата част от моделите достигат едва до размер L, а понякога таванът, особено при дамските колекции е М.
Още по-неприятен е фактът, че маломерните дрешки изобилстват и в мъжкия сектор. Да откриеш дреха с размер XL или XXL е почти невъзможно. Така по-пълничките хора са лишени от актуалното за сезона облекло.
В преобладаващата част от случаите при разпродажби или промоции по щендерите висят именно маломерни дрешки. Най-луксозните бутици също не правят изключение и при тях би било истинско чудо, ако успеете да си намерите дреха в подходящия за вас размер, недоволстват клиенти, обикаляли с часове в търсене на подходящия размер.
Експерти посочват, че основната причина за този проблем е, че преобладаващата част от облеклата се шият в Китай и азиатците ги правят като за себе си, а както знаем те са ниски на ръст и не особено едри. Други обаче твърдят, че големите размери се харчат като топъл хляб, защото в преобладаващата си част българите са едрогабаритни. Освен това управителите на бутици също не си правят труда да видят кой размер дрехи се харчи най-много и продължават да поръчват поравно от всички.
По-едрите жени пък са принудени да си избират от колекциите за бременни.
Проблемът с липсата на дрехи в големи размери се задълбочава и от друга аномалия – дрехите от по-големите размери не отговарят на норматива и така L реално е с големината на М.
Източник: Уикенд