Над 11 700 тона хартия и 745 тона стреч фолио са предадени за рециклиране през 2024 г. от Kaufland България. Тези количества се равняват на един ТИР хартия всеки ден и един ТИР стреч фолио всяка седмица – реален показател за ефективността на устойчивите операции в логистиката на ритейлъра.
„Резултатите от 2024 г. показват, че когато устойчивостта се превърне в стандарт, вредното въздействие върху околната среда може да бъде значително ограничено. Само по линията на рециклираната хартия и фолио, ние сме предотвратили изхвърлянето на над 12 000 тона отпадъци. Това е пример за отговорен бизнес с дългосрочна визия“ – каза Валери Говедаров, мениджър „Устойчивост и Кръгова икономика“ в Kaufland България по време на 16-ият зелен и енергиен форум на сп. „Мениджър“, който се проведе днес. Малко по-рано тази седмица се проведе още едно събитие с подобен фокус - Форум за устойчиви решения и 0 остатък, организиран от фондация Mate Kitchen, където Говедаров също взе участие.
Устойчивите практики в Kaufland надхвърлят рециклирането на хартия и фолио. От дейността на магазините са събрани над 63 тона опаковки от полипропилен, както и повече от 20 000 повредени или негодни за употреба дървени палети и скари, които също са предадени за рециклиране. Ритейлърът има значителен напредък в управлението на биоотпадъци – над 300 тона плодове и зеленчуци, отделени в над 20 магазина и в Централния склад, са насочени към производство на биогаз и компостиране. Всички тези практики показват как принципите на кръговата икономика се прилагат ефективно на всички нива – от логистиката до управлението на отпадъци.
Пилотният модел на депозитна система, стартирал през 2023 г. и внедрен в 11 хипермаркета от веригата е поредното доказателство за инвестициите на Kaufland в устойчивост. В инсталираните автомати за събиране на пластмаса и алуминий са събрани за рециклиране над 23 милиона опаковки, а предадената за рециклиране суровина е над 600 тона. Компанията е изплатила под формата на “ековаучери” над 1,1 милиона лева под формата на „ековаучери“. От края на септември компанията дава възможност и за дарение на сума 5 стотинки, която получава всеки за върната опаковка, в полза на Българския Червен кръст.
Kaufland има дългосрочен ангажимент към намаляване на пластмасата и увеличаване на рециклирането. Като част от групата Schwarz, ритейлърът следва стратегията REset Plastic, като се ангажира да използва 30% по-малко пластмаса в опаковките на своите собствени марки продукти до 2025 г. и 35% по-малко до 2027 г. (в сравнение с базовата 2017 г.) Компанията ежегодно предприема навременни действия, с които да развива стратегията.
За Kaufland България:
Kaufland България е търговската верига на дребно с най-богат асортимент от 24 хил. хранителни и нехранителни стоки. Годишният оборот на компанията е от над 2 млрд. лв. Тя е един от най-големите частни работодатели в страната с екип от над 7900 служители. През 2025 г. компанията разполага с 68 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места с общи инвестиции от 1,6 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.