И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов поиска Народното събрание да свали имунитета на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков заради полицейската акция преди две години, когато бяха арестувани лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, бившият министър на финансите Владислав Горанов и пиарката на партията Севдалина Арнаудова.
В искането се сочи, че са събрани достатъчно доказателства за предявяване на обвинение на Петков за престъпление по служба.
Досега не е огласявано, че Софийската градска прокуратура, която е предложила свалянето на имунитета на съпредседателя на ПП, води разследване срещу него.
От държавното обвинение съобщиха, че е било водено разследване, по което след множество разпити на свидетели, събиране на писмени доказателства и видеозаписи, прокуратурата е стигнала до извод, че като действащ тогава премиер, Кирил Петков е извършил престъпление по служба, като е наредил акцията и задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова.
Според разследващите Петков тогава е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), както и на главен разследващ полицай да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу тримата от ГЕРБ, въпреки че нямали такива правомощия.
От прокуратурата посочват, че тогава Петков е наредил на полицаите да разпитат и самия него, без да уведомят прокурор. Пак бившият премиер разпоредил да се извършат претърсвания и изземвания на жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, без да има съдебно разрешение, като това се случило през нощта, без да са били налице основания за неотложност.
„Наред с това К. Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК“, заявяват от прокуратурата.
В Народното събрание са изпратени всички материали срещу Петков, включително проведените разпити на свидетели. За да започне разследване срещу лидера на ПП, парламентът трябва да свали имунитета му или той сам да се откаже от него.
Само преди четири дни депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха законопроект, с който се прекратява процедурата за избор на главен прокурор, в която Борислав Сарафов е единствен кандидат. Освен това се предлагат и такива изменения, че той няма да може да продължи да изпълнява функциите на обвинител №1 (повече за предложенията на ПП-ДБ виж тук).
Борисов, Горанов и Арнаудова бяха задържани на 17 март 2022 г. за изнудване. Разследването беше по сигнал на гражданско сдружение „Боец“, свързан със снимките на Борисов с пачки евро и златни кюлчета, както и с твърдения на укриващия се тогава в Дубай Васил Божков, че е бил изнудван да плаща подкупи на Борисов.
Васил Божков твърдеше, че е бил изнудван от Бойко Борисов и Владислав Горанов да им плаща 20% от печалбата на неговия лотариен бизнес, за да приемат чрез Менда Стоянова законодателна поправка, която е в интерес на бизнеса му. Божков съобщи, че е платил 60 милиона лева, като парите били давани на Борисов чрез Горанов и Севделина Арнаудова, която посещавала офиса му всеки месец. „Божков твърди, че е бил изнудван от Бойко Борисов и принуден да плаща такса „подкрепа и спокойствие”, а Севделина Арнаудова и Горанов са били куриери на Борисов в тази престъпна схема за рекет и изнудване“, се казваше в сигнала.
Още при задържането на Борисов, от прокуратурата обявиха, че действията по разследването са опорочени, защото са извършени от полицай, а не от следовател. На следващият ден той беше освободен, без да му бъде повдигано обвинение.
Няколко месеца по-късно Административният съд София-град обяви окончателно задържането на Борисов за незаконно (виж тук). Тогава се разбра, че не имало нито едно събрано доказателство за съпричастност на Борисов към разследваното изнудване на Васил Божков, а от заповедта за задържане на ГДНП не ставало ясно и какви са основанията Борисов да бъде арестуван.
След ареста на лидера на ГЕРБ се разбра, че към онзи момент разпитан като свидетел по това дело е бил само Кирил Петков. В показанията си той е заявил, че при срещата си ден преди ареста на Борисов с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, Петков изразил загриженост, че българската прокуратура не действа адекватно по сигналите срещу Борисов. Кьовеши пък му отговорила, че и Европейската прокуратура ще предприеме мерки според компетентността си. Петков обаче изразил силно „лично притеснение“, че е възможно Борисов и другите замесени с казуса, свързан с Васил Божков, да повлияят на разследването, като унищожат или укрият документи и като окажат натиск над свидетели. Това според Петков можело да стане, ако те получат достъп до доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция. Тези съмнения на Петков обаче не са били подкрепени с никакви факти, за да обосноват задържането на Борисов, решиха съдилищата.
Източник: news.lex.bg