Дни, преди приближеният до Ахмед Доган крупен бизнесмен Румен Гайтански – Вълка да се сдобие с обвинение като подбудител на финансовата схема и да бъде арестуван, свидетели на прокуратурата по аферата с отпуснатия му кредит в размер на 150 милиона лева от Българската банка за развитие (ББР), са били заплашвани с убийство, разкриват запознати с разследването.
През миналата седмица, само дни преди на 15 август прокуратурата да повдигне обвинения срещу бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев, Румен Вълка и Иван Георгиев, представител на фирмата, усвоила кредита за 150 милиона „Роудуей кънстръкшан“, двама от сламените управители на дружества, съпричастни към аферата, са били сплашени от неизвестни засега мутри да си затварят устите и да не сътрудничат на разследването, ако им е мил животът.
Според запознати, двама дебеловрати мъже са причакали пред дома му Емил Илиев – бивш управител на няколко дружества от бизнес орбитата на Румен Гайтански, и са го предупредили, че с него и със семейството му ще се случи най-лошото, ако сътрудничи на държавното обвинение. Няколко дни по-рано Илиев е бил разпитван пред съдия и е признал, че през 2019 г. бил склонен срещу пари да. стане фиктивен управител на няколко фирми, като тогава получил уверения от приближени до Румен Вълка, че няма никаква опасност да лежи в затвора, тъй като „държавата е с нас".
Неизвестни до момента мутри са навестили и друг свидетел на държавното обвинение дни след като той е дал показания, уличаващи Румен Вълка като подбудител на финансовата афера – Георги Йорданов. Той се водел управител за кратко на дружеството „Роудуей кънстракшън“, на което Българската банка за развитие отпуска кредита от 150 милиона лева за покупката на „Пътстройинженеринг“ – малка строителна компания, базирана в кърджалийското село Груево. Предишният собственик на „Пътстройинженеринг“. е дружеството „Био майнинг“ – компания, която е собственост на Румен Гайтански.
„Няма къде да се скриеш, внимавай какво говориш“, бил предупреден Георги Йорданов в началото на миналата седмица, след като едър мъж с бейзболна шапка го причакал на излизане от дома му.
Заради грубия натиск срещу свидетели е стартирало вътрешно разследване за теч на информация, като съмненията са, че Румен Вълка е получавал информация от своя къртица в Софийската градска прокуратура и е бил наясно с разследването, което се води срещу него, както и с предстоящото му задържане.
За да не бъде тръшнат на земята с белезници и публично арестуван пред медиите, Гайтански се изнесъл от България към Турция седмица преди акцията на МВР, прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията. Прибрал се на следващия ден и сам се явил доброволно в полицията, където беше задържан.
„Свидетелите срещу Румен Вълка са поставени под денонощна полицейска охрана, но предварителните им показания, дадени в хода на разследването пред съдия, вече са разколебани. И Емил Илиев, и Георги Йорданов свидетелстват, че са били вербувани за „сламени“ управители на търговски дружества от бившия съдия от Софийския районен съд и настоящ адвокат и дясна ръка на Румен Вълка – Иван Георгиев, който също е обвиняем по аферата с отпуснатия заем от 150 млн. лева“, признава представител от държавното обвинение.
Преди дни показанията на свидетеля Георги Йорданов бяха прочетени в съдебна зала по време на мярката за неотклонение на Румен Гайтански. Той твърди, че е бил назначен за фиктивен управител на няколко фирми от орбитата на Вълка от дясната му ръка Иван Георгиев и че дори не знаел, че се е водил управител на дружеството „Роудуей кънстракшън“ в периода, в който е усвоен държавният заем от 150 млн: лв.
Бившият съдия Иван Георгиев беше задържан преди седмица, но излезе на свобода срещу гаранция от 50 000 лева. Той е подсъдим като помагач, ще му бъдат повдигнати обвинения и за инициирането на документни измами. Прокуратурата поддържа 1 тезата, че цялата афера. с отклонените милиони левове е ръководена от Румен Вълка, който умишлено склонил Мавродиев да извърши престъпление.
Част от парите от кредита са използвани за изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. са били използвани от дружеството „Кристална вода“ за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“, свързана с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Румен Гайтански засега остава в ареста, след като СГС отказа да го пусне на свобода или под парична гаранция. До този момент митичният бизнесмен не е направил официално изказване, но негови адвокати цитираха думите му, че той се е прибрал в България, тъй като „не бил мишок, че да се укрива“, а и нямал никакви притеснения, че ще бъде осъден.
Източник: Уикенд, crimesbg.com