Защо Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям?

Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен кралски син скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна

https://goreshto.net/svyat/zashto-charlz-iii-nyama-da-predade-trona-na-princ-uilyam-2/160497 Goreshto.net
Защо Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям?

Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен кралски син скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна

След като Чарлз III официално зае британския трон след смъртта на кралица Елизабет II, вниманието на обществото постепенно се насочи към неговия пряк наследник и по-голям син - Уилям.

Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна. Въпреки активното си участие в кралските задължения и нарастващото обществено одобрение, Уилям все още не е на прага на коронацията. Той не управлява официално, но на практика върши значителна част от работата на своя баща. Това естествено поражда въпросите: Защо Чарлз остава на трона, макар да делегира задължения? Какви исторически, политически и лични фактори обуславят това забавяне в предаването на властта?

Според изданието New York Post, принц Уилям тихо поема все повече задължения, за да подкрепя баща си. Това неминуемо кара почитателите на кралското семейство да се запитат дали Чарлз няма да се оттегли, за да се посвети на здравето си. Отговорите обаче са комплексни.

Повечето кралски експерти са на мнение, че въпреки битката си с неназована форма на рак, крал Чарлз няма намерение да се отказва от трона в близко бъдеще, а Уилям напълно стои зад него, като поема все повече задължения и публични ангажименти като престолонаследник.

Хилари Фордуич, кралски експерт, подчертава пред Fox News Digital, че намерението на Уилям е да облекчи натоварването на баща си по време на лечението му, като поема и публичните му ангажименти. "Последният път, когато кралска особа абдикира, това предизвика криза в Обединеното кралство. Едва ли кралското семейство би искало да се повтори такава ситуация", заявява тя.

Според Фордуич Уилям вече поема повече отговорности и е подготвен за още по-големи, но нито той, нито съпругата му принцеса Катрин търсят активно възкачване на престола. Те се готвят за бъдещите си роли с ускорен график, но с уважение към традицията и настоящата институционална структура.
 

Снимка: Getty Images 

"Цялото семейство, всички работещи кралски особи, са фокусирани върху стабилността на монархията. Затова всички подкрепят постепенния преход, а не внезапни решения. Абдикацията би означавала сериозно отклонение от традицията", категорична е тя.

Всъщност Фордуич отбелязва, че абдикацията не е норма в британското кралско семейство. Последният случай, при който това се случва - с чичото на кралица Елизабет II, Едуард VIII - предизвиква конституционна криза. С оглед на ценностите, които е възприел от своята майка, Чарлз най-вероятно ще направи всичко възможно да остане на трона и да изпълнява дълга си към нацията до последно.

През 1936 г. Едуард VIII шокира обществото с радио обръщение, в което заявява, че се отказва доброволно от трона, за да се ожени за американската светска личност Уолис Симпсън. Това води до възкачването на Джордж VI, бащата на Елизабет, а тя впоследствие става престолонаследник.

Коментарите на Фордуич идват малко след като Ингрид Сюард, главен редактор на списание Majesty, заявява пред Newsweek, че кралят трябва да обмисли възможността Уилям да поеме още по-значими роли. Според нея обаче 76-годишният Чарлз е изключително отдаден на работата си и трудно би се оттеглил доброволно. "Той е толкова привикнал да работи, че не мисля, че може да функционира без това", отбелязва тя. "Когато не работи, той сякаш не знае какво да прави... Не е в природата му да си почива, въпреки че кралица Камила вероятно се опитва да го убеди в обратното."
 

Снимка: AP/БТА 

Сюард подчертава и факта, че кралят е болен от рак - заболяване, което прави лечението изключително изтощително. "Такъв тип лечение те изтощава напълно. Самото задължение да се ръкуваш с посланици е досадно и изтощително. Ако някой поеме част от това, животът му би бил по-лесен", заключва тя.

В края на март крал Чарлз отмени планирани ангажименти по съвет на лекарите си заради "временни странични ефекти" от лечението.

Според изявление на Бъкингамския дворец той продължава терапията за неназованата форма на рак, с която е диагностициран преди повече от година. Тази диагноза временно извади краля от обществения живот, но още през пролетта на 2024 г. той се върна към ангажиментите си - присъства на възпоменателни събития, ръководи откриването на парламента и дори предприе дълго пътуване до Австралия.
 

Крал Чарлз III, кралица Камила и англиканският архиепископ на Сидни на църковна служба в църквата "Свети Томас", Австралия 
Снимка: Getty Images 

Дори и по време на лечението си, кралят продължава да изпълнява основните си конституционни задължения - преглежда документи, провежда срещи с министър-председателя и поддържа връзка с управлението на страната. След кратка хоспитализация тази година той отново се върна на работа - както изглежда, с непоклатимата решимост да остане в служба на короната.

Макар да се намира в крехко здравословно състояние, крал Чарлз III ясно показва, че няма намерение да се откаже от трона. Наследникът му принц Уилям поема все повече отговорности, не за да измести баща си, а за да го подкрепи - в духа на уважението към традициите и стабилността на монархията. И макар мнозина да виждат в него бъдещия монарх, моментът на възкачването му все още изглежда далеч.

Докато Чарлз е жив и достатъчно деен, кралската институция ще запази своя курс - с един крал на трона и друг в готовност.
 

Снимка: Getty Images 
Източник: dir.bg
 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.